BIP
Jesteś tutaj: Dom Pomocy Społecznej w Pelplinie/Usługi bytowe
true6006000truetrue0truetruefadetrue

Usługi bytowe

Obejmują miejsce zamieszkania wolne od barier architektonicznych. Poszczególne budynki posiadają podjazdy dla wózków inwalidzkich oraz windy w przypadku budynków wielokondygnacyjnych. Wzdłuż ścian korytarzy, klatek schodowych znajdują się poręcze ułatwiające poruszanie się. W ciągach komunikacyjnych zainstalowano oświetlenie awaryjne na wypadek wyłączenia energii.

Toalety i łazienki są wyposażone w sprzęt ułatwiający korzystanie z nich osobom niepełnosprawnym – dźwigi, podnośniki, wózki kąpielowe, ławeczki i wannę transportową. Wielkość kabin i pomieszczeń jest dostosowana do wjazdu wózków inwalidzkich. W pomieszczeniach zamontowano system przyzywowy, pozwalający na wezwanie personelu.

Pokoje mieszkańców są w miarę możliwości wyposażane wg potrzeb mieszkańców. Placówka posiada ponad 80 pokoi. Osoby leżące znajdują się w pomieszczeniach 2 – 4 osobowych. Dom pomaga w zakupie sprzętu w ramach indywidualnego dofinansowywania przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Narodowy Fundusz Zdrowia. Zakupy te obejmują np. wózki o napędzie elektrycznym, fotele stabilizujące głowę i plecy, aparaty słuchowe, protezy, pieluchy jednorazowego użytku, cewniki itp. W styczniu 2013 r. na 150 mieszkańców ponad 50 było leżących.

Pokoje z założenia swoim wyglądem mają przypominać pokoje domowe. Wyposażone są w system ppoż. i przyzywowy, liczba mieszkańców jest uzależniona od powierzchni pokoju i obowiązującego standardu. W każdym pokoju znajduje się telewizor, mieszkańcy mogą za opłatą wykupić dodatkowy pakiet programowy. Na życzenie mieszkańców, pokoje wyposaża się także np. w czajnik elektryczny, radio.

W kompleksie budynków znajdują się cztery świetlice (w tym jedna służąca do terapii zajęciowej), dwie jadalnie, gabinet medycznej pomocy doraźnej, sala do rehabilitacji, cztery kuchenki pomocnicze, pokój gościnny – w którym mogą przenocować rodziny odwiedzające mieszkańców.

Wyżywienie obejmuje trzy posiłki dziennie, zatrudniona dietetyczka opracowuje jadłospis z uwzględnieniem sezonowych owoców i warzyw oraz diety zaleconej przez lekarza. Oprócz posiłków podstawowych, w kuchenkach pomocniczych znajdują się produkty żywnościowe dostępne przez całą dobę dla mieszkańców.

Mieszkańcom nie posiadającym własnej odzieży i obuwia placówka ją zapewnia: odzież codzienną i zewnętrzną, bieliznę dzienną i nocną, obuwie i pantofle domowe – odpowiedniego rozmiaru, dostosowane do pory roku, w odpowiedniej ilości kompletów. Utrzymanie odzieży w czystości zabezpiecza własna pralnia. Oprócz pralni centralnej, dom jest wyposażony w małe pralki, w których mieszkańcy mogę sami wyprać swoje rzeczy lub poprosić personel. Mieszkańcy otrzymują pomoc w utrzymaniu higieny osobistej, w przypadku braku własnych środków czystości, dom zapewnia je w miarę potrzeb m.in. maszynki do golenia, podpaski, dezodoranty, krem do rąk, szczoteczki, pasty do zębów oraz inne podstawowe kosmetyki.

Zakładki
  • Gmina Pelplin
  • Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Tczewie
  • Starostwo Powiatowe w Tczewie
  • Parafia Katedralna
  • Informator Pelpliński
  • Miejska Biblioteka Publiczna
  • Miejski Ośrodek Kultury